Flag Counter

Ciekawostka

*Nazwa: "Lagenaria" pochodzi od greckiego słowa "Lagenos" oraz łacińskiego słowa "Lagena", co oznacza "butelka". Reasumując, nazwa Lagenaria vulgaris* oznacza "butelkę pospolitą" ("vulgaris" z łaciny "pospolity"), natomiast nazwa Lagenaria siceraria* oznacza "butelkę do picia" ("sicera" z łaciny "naczynie do picia"). A zatem możemy założyć, że oryginalna pełna nazwa tykw, to "tykwa pospolita / butelkowa" - tak to wygląda w mojej ocenie :)

Tykwa - pasja uprawy, radość tworzenia. Hobbystyczna strona o tykwie, roślinie tworzącej  zdrewniałe owoce, które po można przekształcić w dekoracje i ozdoby.

Strona  o charakterze hobbystycznym,  poświęcona amatorskiej uprawie oraz obróbce tykwy, roślinie która tworzą zachwycające kształtem zdrewniałe owoce . 

Kilka słów o stronie

Kopiując i publikując treści, zdjęcia pamiętaj o podaniu źródła. Szanuj prace innych.

 

Dziękuje.
 
( (c)2018-2024, Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Media Społecznościowe

Hodowla - zaawansowane techniki uprawy tykwy dla pasjonatów,

służące uzyskaniu lepszych owoców.  

Strona ma charakter hobbystyczny i poświęcona jest amatorskiej uprawie i obróbce tykwy. Rośliny, która tworzy zachwycające wyglądem ikształtem owoce. Znaleźć tu można wiele ciekawych informacji oraz rad, którymi moim zdaniem warto się dzielić. Przyjazne i pomocne wskazówki dla początkujących oraz doświadczonych ogrodników. Wiele wypróbowanych metod tworzenia niesamowitych ozdób ze zdrewniałych owoców. 

*Próbowałem rozwikłać łacińską nazwę tykw. Z tego co udało mi się ustalić to, słowo "Lagenaria" pochodzi od greckiego słowa "Lagenos" oraz łacińskiego słowa "Lagena", co oznacza "butelka". Reasumując, nazwa Lagenaria vulgaris* oznacza "butelkę pospolitą" ("vulgaris" z łaciny "pospolity"), natomiast nazwa Lagenaria siceraria* oznacza "butelkę do picia" ("sicera" z łaciny "naczynie do picia"). A zatem możemy założyć, że oryginalna pełna nazwa tykw, to "tykwa pospolita / butelkowa".   

Długa prosta tykwa na styku z ziemią
Dołek pod tykwę, żeby rosła prosta dalej

Aby uniknąć sytuacji, że nasz rekordowy owoc zacznie dotykać ziemi i tym samym zacznie się wyginać, może tu pod nim wykopać dołek, który zapewni tykwie dalszy prosty wzrost. Wykopując dołek należy to robić staranie i uważać, aby nie uszkodzić korzeni rośliny

W trakcie uprawy powinniśmy zredukować liczbę owoców do minimum na roślinie, tj. do jednej, maksymalnie dwóch sztuk.

Prosta długa tykwa w ogordzie
Najdluższe tykwy w ogrodzie

Przed przystąpieniem do wyhodowania jak najdłuższej tykwy, powinniśmy pomyśleć o przygotowaniu podłoża,  w miejscu nasłonecznionym oraz solidnej konstrukcji. 

Mój rekord -  Mój najdłuższy owoc tykwy

W 2006 roku udało się mi uzyskać najdłuższą jak dotąd tykwę o długości 1,81 cm. Wtedy wiedzialem jeszcze, że istnieją tego typu konkursy i można w nich uczestniczyć. Choć z drugiej strony patrząc z perspektywy czasu i własnego doświadczenia mój wynik 1,81 m nie był jakimś wybitnym osiągnięciem. Tykwa wężowa w naszych warunkach bez problemów osiąga 1,2 m-1,5 m długości, także sądzę, że każdy fan hodowli tykw powinien choć raz powinien spróbować wyhodować sobie jak najdłuższą tykwę.

Rekord Świata - Najdłuższy owoc tykwy

Tykwa daje niesamowitą satysfakcję. każdemu, kto w niej tworzy lub ją uprawia. Co roku na świecie odnotowane są kolejne rekordy w hodowli najdłuższego owocu tykwy świata. W sezonie 2013 udało się pewnemu hodowcy z Kanady wyhodować tykwę o długości ok. 3,5 m i tym samym uzyskać tytuł najdłuższej tykwy świata. Od tamtej pory być może rekodr ten został już pobity, także jeżeli ktoś dysponuję taką informacje proszę o maila z linkiem.

Pomiar owocu tykwy miarą krawiecką

Wysokość, czy raczej długość owocu tykwy zawsze mierzymy bez szypułki. Szypułka to pęd pnącza rośliny, którym zwieńczony jest każdy owoc, po zbiorach szypułka tworzy uschnięty łęt. Chcąc wyhodować piękne długie i proste okazy warto kilka prostych zasad w praktyce.

Owoce tykwy w swoim kształcie nie są idealnym kołem, przez co pomiar tykw w oparciu o ich średnicę (szerokość) jest mało precyzyjny. Dlatego warto posługiwać się obwodem owocu. Pomiar możemy wykonać używając na przykład miary krawieckiej w najszerszym miejscu owocu. Matematycznie można też przeliczyć obwód naszej tykwy na średnicę koła, aby mieć do skali porównawczej.

Uprawiając tykwy każdy chce osiągnąć jak najlepsze efekty. Pielęgnując rośliny chcemy uzyskać jak największe i / lub jak najdłuższe owoce.

Tabela z matematycznym wyliczeniem średnicy w stosunku do obwodu koła obiektywnie zmierzyć wielkość tykw.

Wcześniejszy zbiór tykwy

Czasami ze względu na pogodę (np. pochmurne , deszczowe dni) lub miejsce uprawy ( np. tunel foliowy) jest słaby oblot owadów zapylających. Wówczas dobrze jest samemu zapylić kwiaty. Aby zapylić kwiat, najprościej jest użyć do tego świeżo rozwinięty męski kwiat z którego usuwamy płatki, aby odsłonić jego pylniki. Tak przygotowany kwiat męski przykładamy do kwiatu żeńskiego. 

 
Zapylając ręcznie kwiaty pamiętajmy, aby robić to wieczorem (kwiaty tykwy wówczas w pełni się rozwijają). Ważna jest temperatura otoczenia, z tego co kiedyś wyczytałem, kwiat tykwy nie zostanie zapylony w momencie, gdy temperatura przekraczać będzie 30°C, jak również, gdy będzie temperatura poniżej 14ºC.
Ręczne zapylanie kwiatów 4

4. Przygotowany z odsłoniętymi pylnikami męski kwiat przykładamy do żeńskiego kwiatu.

Ręczne zapylanie kwiatów 3

3. Wybieramy  świeżo rozwinięty żeński kwiat, który chcemy zapylić. 

Ręczne zapylanie kwiatów 2

2. Obrywamy płatki kwiatu w celu odsłonięcia pylników.

Ręczne zapylanie kwiatów 1

1. Wybieramy świeżo rozwinięty kwiat męski tykwy.

Rozwiajjące się kwiaty tykwy

Tykwę zapylają przede wszystkim nocne owady, motyle, ćmy. Jednakże czasami ze względu na pogodę (np. pochmurne, deszczowe dni) lub miejsce uprawy ( np. tunel foliowy) jest słaby oblot owadów zapylających. Wówczas dobrze jest samemu zapylić kwiaty. Aby zapylić kwiat, najprościej jest użyć do tego świeżo rozwinięty męski kwiat z którego usuwamy płatki, aby odsłonić jego pylniki. Tak przygotowany kwiat męski przykładamy do kwiatu żeńskiego. 

Ręczne zapylanie kwiatów tykwy

*Ze względu na zmieniający się co pewien czas program ochrony roślin, nie będą tu podawał konkretnej nazwy środka do zaprawiania nasion, ponieważ za rok lub dwa dany środek może być nieaktualny i w jego miejsce może pojawić się już inny. Najlepiej udać się do sklepu ogrodniczego, gdzie uzyskać powinniśmy aktualne informacje o środku do zaprawiania nasion dyniowatych w danym sezonie.

4. Wysiew

Zaprawione nasiona, umieszczamy pojedynczo w doniczkach, wypełnionych ziemią do wysokości 2/3 pojemnika. 
W doniczce przeciętnie umieszczamy nasiona w ilości 2-3 sztuki. Siejąc nasiona bezpośrednio do gruntu, umieszczamy 3-5 sztuki w dołku na głębokości ok. 5cm, w rozstawie 1,2m x 0,8m. 
Wysiew tykwy do doniczki

3. Przygotowanie nasion

Po zakupie ( w sklepie ogrodniczym) zaprawy nasiennej i zapoznaniu z się treścią etykiety, wykonujemy prosty zabieg. Nasiona możemy zaprawiać na sucho lub na mokro. Zaprawianie nasion wykonujemy bezpośrednio przed siewem. 
Zaprawione nasiona tykw do siewu

2. Zaprawa nasienna*

Niezależnie od tego czy nasiona kupiliśmy w sklepie ogrodniczym czy uzyskaliśmy je z własnych zbiorów, powinniśmy je zabezpieczyć preparatem do zaprawiania nasion roślin dyniowatych.* Zabieg ochroni kiełkujące nasiona przed porażeniem przez choroby grzybowe .
Zaprawa nasienna do przygotowania nasion lagenariii

 

1. Termin wysiewu

Nasiona tykw wysiewamy bezpośrednio do gruntu ( koniec maja - początek czerwca ) lub do doniczek ( połowa marca      - początek maja ). Decydując się na wysiew do pojemników warto zaopatrzyć się w doniczki o wysokości ok. 15-20cm oraz średnicy minimum 9,5cm.

Zaprawianie i wysiew nasion tykwy (łac. lagenaria vulgaris)

Nasiona tykwy bezpośrednio z owocu

Należy dobrze się przyjrzeć owocom nim zdecydujemy się na ich wcześniejszy zbiór. Jeżeli tykwa będzie pozbawiona włosków i będzie spełniać również kilka innych oznak dojrzałości, wówczas możemy ją wcześniej zerwać i rozpocząć suszenie.

Proszę pamiętać, że najważniejsze przy ocenie dojrzałości tykwy: jeżeli zauważymy, że szypułka (pęd pnącza łączący owoc z rośliną), ma już przyschnięty, to oznacza, że owoc przestał pobierać soki i tym samym rosnąć. Pamiętajmy także, aby unikać przymrozków*. 
 
* Jako ciekawostkę warto tu zaznaczyć, że np. na farmach w USA, tykwy (ang. naz. gourds) pozostawiają na polu nawet do wiosny i nie straszne im mrozy i zima. Powyższe wynika z stąd, że amerykańskie tykwy, w zależności od strefy klimatycznej mają znacznie grubszą, nawet kilkucentymetrową zdrewniała okrywę. Z kolei nasze polskie tykwy, zawierają dość dużą ilość wody w swoim gąbczastym miąższu. A co się dzieje, gdy wodą jak zamarza, każdy wie z lekcji fizyki. Oczywiście można pozostawiać swoje tykwy na mrozie, tylko czy warto jest ryzykować swoją ciężką pracę.

TDecydując się na znacznie wcześniejszy zbiór tykw, nie czekając na ostatnią chwilę, przed przymrozkami, warto sprawdzić czy wybrane owoce są już dojrzałe. Sprawdzając np. jego skórkę, czy dany owoc ma jeszcze milimetrowe "włoski" czy ich już nie.

TDecydując się na znacznie wcześniejszy zbiór tykw, nie czekając na ostatnią chwilę, przed przymrozkami, warto sprawdzić czy wybrane owoce są już dojrzałe. Sprawdzając np. jego skórkę, czy dany owoc ma jeszcze milimetrowe "włoski" czy ich już nie.

Owoc tykwy, który jest wyposażony jeszcze we włoski, oznacza, że tykwa jest niedojrzała i nadal rośnie. Taki okaz nadal pobiera soki i ładnie pęcznieje. Nie należy też takiej tykwy zrywać, bo nie uda się nam jej zasuszyć.

Zbiór pierwszych owoców możemy rozpocząc już latem, koniec sierpnia, początek września. Jednak ostateczny termin zbiorów to zawsze czas tuż przed przymrozkami. Po zebraniu tykw, należy je przez kilka dni sezonować, nim przystąpi się do ich suszenia. Do przechowywania owoców zbieramy tylko tykwy zdrowe i nieprzemarznięte.