Flag Counter

Ciekawostka

*Nazwa: "Lagenaria" pochodzi od greckiego słowa "Lagenos" oraz łacińskiego słowa "Lagena", co oznacza "butelka". Reasumując, nazwa Lagenaria vulgaris* oznacza "butelkę pospolitą" ("vulgaris" z łaciny "pospolity"), natomiast nazwa Lagenaria siceraria* oznacza "butelkę do picia" ("sicera" z łaciny "naczynie do picia"). A zatem możemy założyć, że oryginalna pełna nazwa tykw, to "tykwa pospolita / butelkowa" - tak to wygląda w mojej ocenie :)

Tykwa - pasja uprawy, radość tworzenia. Hobbystyczna strona o tykwie, roślinie tworzącej  zdrewniałe owoce, które po można przekształcić w dekoracje i ozdoby.

Strona  o charakterze hobbystycznym,  poświęcona amatorskiej uprawie oraz obróbce tykwy, roślinie która tworzą zachwycające kształtem zdrewniałe owoce . 

Kilka słów o stronie

Kopiując i publikując treści, zdjęcia pamiętaj o podaniu źródła. Szanuj prace innych.

 

Dziękuje.
 
( (c)2018-2024, Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Media Społecznościowe

Witam serdecznie :)

Mieszkam na wsi, mam "kawałek" ziemi i ponad 20 lat prowadzę uprawę i hodowlę tykwy*, które są moją prawdziwą pasją i hobby. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem dotyczącym tykw dzielę się zawsze bezinteresownie z każdym. Jako prawdziwy pasjonat uprawy tykwy, próbuję swoich sił w rozpowszechnianiu wiedzy jaką posiadam na jej temat, przy okazji licząc na ewentualną wymianę doświadczeń z innymi miłośnikami roślin, którzy również połknęły bakcyla związanego tykwą. Zawsze cieszy mnie bardzo, gdy po obejrzeniu strony ktoś postanawia spróbować swoich sił w uprawie, hodowli tykw lub próbuje tworzyć w jej owocach. 
 
Tykwa jest wyjątkową rośliną, dająca ogromną satysfakcję i wiele radości. Jest to bardzo wciągającym hobby, czego przykładem może być ewolucja niniejszej strony www., którą prowadzę już od lat . Od 2006r. nieprzerwanie tworzę w domenie tykwa.prv.pl,  natomiast od 2008r. do dziś pod nazwą tykwa.com.pl. 
 
W 2006r., założyłem pierwszą i jedyną wówczas, w polskim internecie stronę o tykwie, pod adresem www.tykwa.prv.pl. Rosnąca popularność strony oraz liczne e-maili od osób zainteresowanych tą nieznaną u nas rośliną, skłoniło mnie do rozbudowy strony tak, aby już pod koniec października 2008r. stworzyć w pełni funkcjonującą wersję strony pod domeną www.tykwa.com.pl.
 
Jesienią 2011r. moja strona o tykwie spotkała się z zainteresowaniem ze strony fachowców. W programie stacji telewizyjnej TVN o tematyce ogrodniczej pn.: " Maja w Ogrodzie " / www.majawogrodzie.tvn.pl / pojawił się wątek dotyczący uprawy tykw. Odcinek programu, w którym został poruszony wątek tykwy można obejrzeć na stronie: http://majawogrodzie.tvn.pl/58,Ogrody-dzialkowe,odcinek.html 
 
Z kolei w 2013r., a dokładnie 12 kwietnia liczba unikalnych gości odwiedzających stronę tykwa.com.pl, przekroczyła magiczną ilość 100 000 unikalnych gości, z czego również jestem dumny i bardzo zadowolony, że aż tak dużo osób zaciekawiła moja strona i temat tykw. 
 
Zgromadzone na stronie www.tykwy.pl / www.tykwa.com.pl materiały, publikacje oraz zdjęcia są efektem kilkunastu lat mojego doświadczenia oraz praktyki, obarczonych metodą wielu prób i błędów. To efekt nieustannej rozbudowy, ewolucji tematu związanego z tykwą. 
 
W celu uzyskania porad oraz praktycznych informacji na temat uprawy, hodowli, zbioru, suszenia tykw, jak również ich obróbki, proszę sprawdzić wszystkie publikacje na stronie.
W przypadku jakichkolwiek pytań, wątpliwości, sugestii, propozycji proszę o e-mail. 
 
e-mail: tykwa@tykwa.com.pl 
 
Z pozdrowieniami 
 
*W świetle obowiązujących przepisów wykonuję działalność rolniczą, która nie należy do działów specjalnych produkcji rolnej. Moje uprawy obłożone są ryczałtowym podatkiem rolnym. Sprzedaż (dostawa) owoców tykwy z moich upraw opiera się na przepisach prawnych dotyczących bezpośredniej sprzedaży w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej.

O nas